Relacja z obchodów Światowego Dnia Wody

Cała Dąbrowa Górnicza świętowała Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W Dąbrowie Górniczej odbywały się prawdopodobnie jedne z największych obchodów w Polsce. Fala poniosła niemal całe miasto: 30 szkół i przedszkoli, fundację, bibliotekę, a nawet wodny park. To zarazem fala wodnej zabawy, w której wzięło udział, w 150 specjalnie przygotowanych wydarzeniach, około 4 tysięcy dzieci. Organizatorem obchodów były Dąbrowskie Wodociągi.

Światowy Dzień Wody, organizowany w niemal wszystkich krajach, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1992 roku. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Każdego roku obchody odbywają się pod innym hasłem.

Mecz siatkówki w wodzie

W tym roku w Dąbrowie Górniczej było wyjątkowo pracowicie, bo też hasło przewodnie zobowiązuje, to „Woda i praca”. - Dlatego obchody zaczęły się już 20 marca meczem siatkówki, oczywiście w wodzie. Rywalizacja była wyjątkowa, wzięli w niej udział mieszkańcy, którzy zmierzyli się z wychowankami siatkarskiego klubu MKS Tauron Dąbrowa Górnicza – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Mecz odbył się w Parku Wodnym Nemo, w którym czekało tego dnia na odwiedzających wiele dodatkowych atrakcji, jak zajęcia taneczne Auquafun, Wodny Świat Dziecka (z grami i zabawami z nagrodami), malowanie wodą, specjalne studio tatuażu dla najmłodszych i fotobudka, gdzie dąbrowianie fotografowali się w wodnym klimacie. To było prawdziwe święto dla najmłodszych, nie mogło więc zabraknąć niespodzianek – każdy, kto odwiedził strefę Dąbrowskich Wodociągów wychodził z własnoręcznie wymalowaną koszulką inspirowaną wodą.

32 placówki, 150 wydarzeń, 4 000 dzieci

Programem Światowego Dnia Wody Dąbrowskie Wodociągi objęły 32 placówki, m.in.: szkoły, przedszkola, fundację i bibliotekę. Kulminacja obchodów zaczęła się 21 marca. Najwięcej imprez skierowanych było do prawie 4 000 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Dla nich przygotowane były edukacyjne konkursy wiedzy, plastyczne i muzyczne. Dzieci wzięły też udział w warsztatach i doświadczeniach, podczas których dowiadywały się m.in. jak to się dzieje, że brudna woda po wizycie w oczyszczalni wraca czysta do środowiska. Łącznie to ponad 150 różnych atrakcji.

Wśród nich atrakcje przygotowane w dwóch placówkach fundacji Godne Życie w Dąbrowie Górniczej. Dzieci wzięły udział w zabawach badawczych, podczas których dowiedziały się co rozpuszcza się w wodzie, co najszybciej nasiąka wodą, były też konkursy: plastyczny „Woda źródłem życia” i na wiersz związany z wodą. Nie zabrakło również quizów i wodnych kalambur.

Z kolei w Błędowie, Świetlica Środowiskowa wraz z klubem LKS „Tęcza” postawiły na konkursy. Młodzi ekolodzy wzięli udział m.in. w wodnej sztafecie i grze w kropelki. Organizatorzy zadbali też o kwestię wystroju, tak by wszystko było w wodnym klimacie. – Tradycyjnie, co roku bierzemy udział w Światowym Dniu Wody. Z dużym wyprzedzeniem przygotowujemy się do obchodów, bo wiemy, że w ten sposób, poprzez zabawę dzieci szybciej przyswajają wiedzę. W tym roku konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a my jesteśmy zadowoleni, że w ten sposób udało się zmobilizować najmłodszych do nauki tego jak obcować z naturą, jak korzystać z wody oszczędnie i nie szkodzić przyrodzie – powiedziała Halina Koziak z klubu LKS „Tęcza”.

Światowy Dzień Wody zorganizowany przez Dąbrowskie Wodociągi w Nemo - Świat Rozrywki - zobacz zdjęcia 

Zobacz zdjęcia z obchodów Światowego Dnia Wody w placówkach edukacyjnych:

Fundacja „Godne Życie” - Placówka I

Fundacja „Godne Życie” - Placówka II

Fundacja „Godne Życie” - Placówka III

Klub Osiedlowy  „Krąg”

Świetlica Środowiskowa i LKS „Tęcza” w Błędowie 

Miejska Biblioteka Publiczna

Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej 

Zespół Szkół Specjalnych Nr 6 i Zespół Szkół Sportowych - Klub Ekologiczny 4H

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych            

Szkoła Podstawowa nr 5

Szkoła Podstawowa nr 8

Szkoła Podstawowa nr 10

Szkoła Podstawowa nr 11

Szkoła Podstawowa nr 17

Szkoła Podstawowa nr 20

Szkoła Podstawowa nr 23 i Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 23 

Szkoła Podstawowa nr 31

Szkoła Podstawowa nr 26

Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 28 

Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 35  

Przedszkole nr 1

Przedszkole nr 9

Przedszkole nr 10

Przedszkole nr 13

Oddział Przedszkolny przy Szkole Przedszkole nr 25

Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 27  

 

PWiK Dąbrowa G�rnicza

Internetowe Biuro Obs�ugi Klienta
Pogotowie Wodno kanalizacyjne 994
© 2006 - 2018 Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. Dąbrowa Górnicza
Dom mediowy Pimedia