Relacja z obchodów Światowego Dnia Wody

Fundacja „Godne Życie”

Ciekawy przebieg miały zajęcia z okazji Światowego Dnia Wody w trzech placówkach prowadzonych przez Fundację „Godne Życie” w Dąbrowie Górniczej. 
- Już po raz drugi współpracujemy z PWiK. To fajny pomysł, dzieci się dobrze bawią i jednocześnie uczą. Teraz w zajęciach brało udział ok. 100 osób. Zorganizowaliśmy dla dzieci „Małe Laboratorium Wody”, dzięki któremu nasi podopieczni mogli zapoznać się z ciekawymi eksperymentami np. jak wyjąć z wody monetę nie mocząc palców, wykorzystując zjawisko próżni. Odbyła się również „Wodna olimpiada sportów niecodziennych”. Było „łowienie rybek”, przelewanie wody łyżeczką do herbaty, rozpoznawanie smaku wody, czy jej picie na czas – wylicza Łukasz Kolber Wiceprezes Fundacji „Godne Życie".

Zobacz zdjęcia - Fundacja "Godne Życie" - placówka I

Zobacz zdjęcia - Fundacja "Godne Życie" - placówka II

Zobacz zdjęcia - Fundacja "Godne Życie" - placówka III

Prace plastyczne - Fundacja "Godne Życie" 

 

Miejska Biblioteka Publiczna

W obchody włączyła się również dąbrowska Miejska Biblioteka Publiczna. Ciekawych propozycji nie zabrakło. Już od 14 lutego odbywał się konkurs literacki pt. „Każdy człowiek mały i wielki wie, że należy oszczędzać kropelki”. 22 marca odbyło się jego uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród. Najlepsi okazali się: Jan Stojek z SP nr 20, Agata Dudek z SP nr 3 i Bartek Wojnar z SP nr 20. 8 osób otrzymało wyróżnienie. Nagrody wręczył Andrzej Malinowski Prezes Zarządu oraz reprezentujący bibliotekę – Paweł Duraj, Dyrektor MBP i jego zastępca Agnieszka Skwara.
W ramach obchodów Dnia Wody odbywały się też w bibliotece przez miesiąc zajęcia edukacyjne – „Rola wody w życiu naszej planety”. W czasie zajęć plastycznych budowano „Makietę z wodnymi pejzażami”.
- Oferta cieszyła się sporym zainteresowaniem, wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób – podsumowuje Marta Wiśnicka – z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Zobacz zdjęcia - Miejska Biblioteka Publiczna

 

Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej

Także dąbrowski MOPT tematyce wody, poświęcił w tym roku wiele miejsca. W ośrodku odbyły się, warsztaty ceramiczne „Z gliny ulepione” oraz warsztaty „Przestrzeń wyobraźni”. Nie zabrakło też konkursów z nagrodami. 14 lutego ogłoszono konkurs filmowy Videoart pt. „Woda dobrem człowieka”. Jego rozstrzygnięcie i wręczenie zaplanowano na 29 marca.
- Z tematyką wody każdy z nas, i na swój sposób, musi się zmierzyć. Nasi podopieczni robią to w sposób twórczy, rozwijając wyobraźnię, ucząc się technik ceramicznych, farbowania tkanin, czy wreszcie artystycznego recyklingu. W tym roku owocem naszej współpracy z PWiK jest wydana płyta, znane i lubiane utwory inspirowane wodą śpiewają wokaliści ze Studia Piosenki MOPT. Ubiegłoroczne prace – szkło i ceramika, które powstały z okazji  Dnia Wody właśnie odbywają tournee po Ukrainie. Teraz są prezentowane we Lwowie, potem obejrzą je mieszkańcy Doniecka, Kijowa i kilku innych miast. „Wodne prace” są częścią wystawy pt. „Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki”, ekspozycji prac naszych wychowanków i nauczycieli oraz pracowników naukowych i studentów katowickiej ASP – mówi Iwona Wilk, Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

Zobacz zdjęcia - Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej

Prace plastyczne - Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej 

 

Zespół Szkół Sportowych i Klub Ekologiczny 4H

Do obchodów Światowego Dnia Wody włączył się również Zespół Szkół Sportowych i działający przy placówce  od 2000 roku Klub Ekologiczny 4H. Do ZSS już po raz drugi zaproszono dzieci i młodzież z placówek specjalnych w Dąbrowie i Będzinie.
-W piątek w dąbrowskim ZSS już o godz. 10 rozpoczął się konkurs muzyczny „Z wodą w tle”. Następnie przeprowadzono konkurs plastyczny pt. „Czysta woda zdrowia doda” i konkurs na najciekawszą scenkę „Z życia kropli wody”.– informuje Anna Piwowar, nauczyciel chemii w ZSS.

Zobacz zdjęcia - Zespół Szkół Sportowych i Klub Ekologiczny 4H

Prace plastyczne - Zespół Szkół Sportowych i Klub Ekologiczny 4H 

 

Szkoła Podstawowa Nr 5 w Strzemieszycach

W SP Nr 5 w Strzemieszycach było i wesoło, i artystycznie, ale nie zabrakło też zachęty do łamania głowy. Już w środę 20 marca uczniowie zmierzyli się z konkursem wiedzy o wodzie. W czwartek i piątek w szkole zorganizowano wystawę prac plastycznych „Woda w naszym życiu” i „Racjonalne gospodarowanie wodą”. Natomiast 22 marca podopieczni placówki mieli okazję do wysłuchania uroczystego apelu oraz wzięcia udziału w konkursie piosenki ekologicznej, a także w licznych grach i zabawach. Po zakończeniu tego imponującego maratonu biorącym udział wręczono nagrody niespodzianki.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa Nr 5 w Strzemieszycach

Prace plastyczne - Szkoła Podstawowa Nr 5 w Strzemieszycach 

 

Przedszkole nr 10

W Przedszkolu nr 10 działającym przy ul. Kopernika 42 zajęcia z okazji Światowego Dnia Wody trwały już od rana. Dzieci mogły najpierw wysłuchać historii o powstaniu wody pt. „Woda to życie”. Następnie odbyła się zabawa ruchowa „Słońce świeci – deszcz pada”. Nie zabrakło też innych atrakcji. Milusińscy mogli posłuchać wiersza pt. „Przygody kropli wody”, wzięli udział w quizach z zagadkami m.in. pt. „Czy coś w tej wodzie jest? i „Skąd się bierze woda w kranie?”. Przygotowali też plakat „Czysta i chora rzeka” oraz wspólnie zaśpiewali piosenkę  „Mamo, tato wolę wodę”.

Zobacz zdjęcia - Przedszkole nr 10

Prace plastyczne - Przedszkole nr 10 

 

Świetlica Środowiskowa w Antoniowie

Równie interesujące obchody zorganizowane zostały w tzw. „zielonych dzielnicach” Dąbrowy Górniczej. W Świetlicy Środowiskowej w Antoniowie jej podopieczni wykazując się sporą wiedzą wypełniali „Testy o tematyce wodnej”, wzięli też udział w konkursie plastycznym, którego efektem było powstanie ciekawych prac na temat Światowego Dnia Wody i hasła, patronującego mu w tym roku. Gdy konkursy zostały rozstrzygnięte najlepszych uhonorowano nagrodami, wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

Zobacz zdjęcia - Świetlica Środowiskowa Antoniów

Prace plastyczne - Świetlica Środowiskowa Antoniów 

 

Świetlica Środowiskowa i LKS „Tęcza” w Błędowie

Bogaty program Światowego Dnia Wody stworzyła Świetlica Środowiskowa w Błędowie oraz sportowcy z LKS „Tęcza”. Spora ilość konkursów, warsztatów i ciekawostek przyciągnęła liczną grupę dzieci i młodzieży.
Już 11 marca ogłoszono konkurs plastyczny  „Międzynarodowy rok współpracy na rzecz wody”. Dzieci i młodzież wykazały się naprawdę sporą wyobraźnią obrazując tegoroczne motto obchodów. (Konkurs rozstrzygnięto 22 marca – nie zabrakło oczywiście atrakcyjnych nagród). W czasie Światowego Dnia Wody w Błędowie wiele się działo. Odsłonięto wystawę fotograficzną „Rzeka Przemsza”, odbyła się pogadanka „Woda to wielki skarb”, zorganizowano też ciekawe eliminacje sportowe pt. „Lodowa sztafeta”. Nie zabrakło też konkursów, pierwszy nosił tytuł „Kropelki wody”, drugi plastyczny odbył się pod hasłem „Przyjacielem wody jestem ja”. Rysowano kredkami, flamastrami, malowano farbami lub pastelami. Uczestnicy zajęć w świetlicy środowiskowej mogli też zapoznać się z interesującymi doświadczeniami. Zwieńczeniem wszystkich zmagań i zabaw było rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród. W konkursowym jury zasiadł Andrzej Malinowski Prezes PWiK, który chętnie odpowiadał także na pytania uczestników zabawy.
- W tym roku po raz drugi wzięliśmy udział w tym projekcie i naprawdę podobał się dzieciom. Mogli się wiele nauczyć, a zabawa była przednia. Wykonaliśmy też pamiątkowe fotografie, a na zakończenie wszyscy mogli tańczyć w bańkach mydlanych – opowiada nauczyciel Beata Wiszniewska.

Zobacz zdjęcia - Świetlica Środowiskowa i LKS „Tęcza” w Błędowie

Prace plastyczne - Świetlica Środowiskowa i LKS „Tęcza” w Błędowie 

 

Przedszkole nr 25

Również przedszkolaki uczęszczające do Przedszkola nr 25 w Ujejscu doskonale się bawiły 22 marca. Najpierw maluchy obejrzały bajkę pt. „Narodziny kropelki”. Następnie odpowiadały na pytania dotyczące Światowego Dnia Wody i tego jak ważnym jest dobrem w naszym życiu. Potem były zabawa ruchowa pt. „Pada deszczyk”, zabawa badawcza „Wyścigi kostek lodu” quiz z zagadkami. Najmłodsi pięknie zaśpiewali też piosenkę „Czy wiesz jak śpiewa deszcz” i stworzyli prace plastyczne na temat „Przygoda kropli wody”.

Zobacz zdjęcia - Przedszkole nr 25

 

Szkoła Podstawowa nr 35 z oddziałem przedszkolnym w Trzebiesławicach

Na aktywność fizyczną i twórczość postawiono w Trzebiesławicach. Już 1 marca ogłoszono konkurs plastyczny dla dzieci – „Woda naszym największym skarbem”, prace można było składać do 19 marca. 22 marca już o godz. 9  zorganizowano apel „Powitanie wiosny”, następnie uczniowie zapoznali się z historią Światowego Dnia Wody i wykonali wcześniej przygotowany skecz pt. „Reklama”. Przygotowano też wspólnie plakat wielkogabarytowy „Bez wody nie ma życia”. 
Dla podopiecznych placówki zorganizowano wiele zabaw i konkurencji sportowych, a żeby oprócz mięśni również i szare komórki zażyły odrobiny ruchu, zaproponowano cykl zagadek i rebusów. Na zakończenie oczywiście nie obyło się bez nagród dla najlepszych i najwytrwalszych uczestników.

Podopieczni trzebiesławickiego przedszkola doskonale się bawili 22 marca. Najpierw wysłuchali ciekawej pogadanki na temat „Znaczenie wody dla życia, środowiska i człowieka” przygotowanej przez pracowników Dąbrowskich Wodociągów. Potem była zabawa ruchowa „Marsz ze szklanką wody”, wykonanie pracy plastycznej „Woda źródłem życia”. Zajęcia z okazji Światowego Dnia Wody zakończyły zabawy ruchowe.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa nr 35

Zobacz zdjęcia - Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 35

 

Szkoła Podstawowa nr 28 z oddziałem przedszkolnym w Okradzionowie

-Po raz pierwszy braliśmy udział w obchodach Światowego Dnia Wody. Myślę, że to był bardzo ciekawy i udany dzień. Dzieci odbyły wycieczkę nad rzekę Białą Przemszę, topiły Marzannę, obejrzały pobliski Młyn Wodny Freya, no i brały udział w licznych konkursach, o które zadbały nauczyciel przyrody Maria Kloc – Baradziej i nauczyciel oddziału przedszkolnego Katarzyna Oliwa – podkreśla Aneta Szewczyk, dyrektor SP nr 28.
Zajęcia rozpoczęły się o godz. 9.30 prezentacją „Woda mój przyjaciel”, następnie dzieci i młodzież obejrzały film „Krążenie wody w przyrodzie” i zaśpiewały piosenkę „Płynie, wije się rzeczka…” mając na myśli oczywiście piękne meandry Białej Przemszy, którą mogą obserwować z okien placówki.
Kolejne punkty obchodów realizowano już osobno dla przedszkolaków i osobno dla uczniów podstawówki. I tak w SP nr 28 zorganizowano „Warsztaty wodne” i quiz „Nie lej wody – bądź najlepszy”. A przedszkolaki brały udział w zabawach sprawnościowych, rysowały plakat „W kroplach deszczu” oraz rozwiązywały zagadki. Nie zabrakło licznych gier i konkursów, gdy je rozstrzygnięto maluchy otrzymały nagrody, których sponsorem było PWiK w Dąbrowie Górniczej.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa nr 28 z oddziałem przedszkolnym

Prace plastyczne - Szkoła Podstawowa nr 28 z oddziałem przedszkolnym 

 

Przedszkole nr 26 w Łośniu

W Przedszkolu w Łośniu najpierw przedszkolaki mogły porozmawiać o znaczeniu wody. Dowodem tego ile maluchy nauczyły się były profesjonalne odpowiedzi na pytania w mini kalamburach i zagadkach. Umiejętności ruchowe dzieci mogły sprawdzić w trakcie zabawy „Lodowa sztafeta”. Potem była arcyciekawa zabawa badawcza: „Co pływa, a co tonie?”, quiz - rozpoznawanie odgłosów wody i zajęcia pt. „Zgadnij co dodano do wody?”. Najmłodsi dowiedzieli się także „Jak prawidłowo korzystać z wody?”. I uczestnicy zabaw i organizatorzy – byli zgodni, co do tego, że Światowy Dzień Wody powinien przypadać częściej niż raz w roku.

Zobacz zdjęcia - Przedszkole nr 26

 


Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym we wspólne przygotowania nauczycielom i rodzicom, a przede wszystkim młodym i młodszym mieszkańcom za ochoczy udział w grach, zabawach i różnorodnych konkurach. Po raz kolejny dowiedli oni swojej niesłychanej kreatywności oraz tego, że sprawy wody oraz w szerszym kontekście – ekologii - nie są im obce. Pozostawia to w nas budującą nadzieję na wychowanie kolejnych pokoleń w duchu poszanowania dla natury i jej dóbr.

 

PWiK Dąbrowa G�rnicza

Internetowe Biuro Obs�ugi Klienta
Pogotowie Wodno kanalizacyjne 994
© 2006 - 2018 Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. Dąbrowa Górnicza
Dom mediowy Pimedia