Relacja z obchodów Światowego Dnia Wody

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej od kilku lat organizuje uroczyste obchody Światowego Dnia Wody, który został ustanowiony na dzień 22 marca przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. W tym roku obchody Światowego Dnia Wody były pod hasłem „Bezpieczeństwo wody i żywności”. Do udziału w akcji zaproszono kilkanaście placówek edukacyjnych z terenu Dąbrowy Górniczej, m.in.: cztery placówki Fundacji Godne Życie, Świetlica Środowiskowa „Antoniów”, Świetlica Środowiskowa i LKS „Tęcza” w Błędowie, Świetlica Środowiskowa i Szkoła Podstawowa nr 35, Zespół Szkół Specjalnych Nr 5 i Klub Ekologiczny 4H, Szkoła Podstawowa nr 5, Miejska Biblioteka Publiczna, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Przedszkole nr 10 i Przedszkole „Miś Uszatek”.
Dąbrowskie wodociągi podkreślają, że współpraca z placówkami edukacyjnymi daje możliwość merytorycznego wzbogacenia projektów ekologicznych skierowanych do młodzieży. Ma też pozytywny wpływ na rozwój wrażliwości i aktywności młodych ludzi na rzecz ochrony środowiska i gospodarowania zasobami naturalnymi.
— Zależało nam na interaktywnej nauce poprzez zabawę. Pomysł spodobał się uczniom. Wykazali się dużą aktywnością, ciekawymi pomysłami i dobrym przygotowaniem. Udało nam się wzbudzić ich zainteresowanie i chęć poznania nowych tematów związanych z ekologią i ochroną zasobów wodnych. Można stwierdzić, że konkursy są atrakcyjną, aktywną i skuteczną formą edukacji ekologicznej, umożliwiają rozwój zainteresowań i twórczych postaw uczniów, czego przykładem były tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody — mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu – Dyrektor Generalny Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Dąbrowie Górniczej

Szkoła Podstawowa nr 5

– Pierwszy raz braliśmy udział w akcji organizowanej przez dąbrowskie wodociągi, ale jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, bo wzbudziła ona bardzo duże zainteresowanie wśród uczniów. Na konkurs plastyczny „Racjonalne gospodarowanie wodą” uczniowie przygotowali aż 90 plakatów, a w każdym organizowanym u nas konkursie brało udział po 30 uczniów – mówi Ewa Cabała, nauczycielka przyrody, a jednocześnie wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach. Konkursów było kilka – dla uczniów klas IV – VI pod hasłem „Woda źródłem życia” oraz “Wpływ wody na organizmy żywe”. Sam dyrektor szkoły Maciej Szaniawski zaangażował się w układanie pytań konkursowych i zorganizowanie finału imprezy, w ramach którego m.in. wystąpili aktorzy Teatru Dzieci Zagłębia. – Jestem przekonana, że wszystkie dzieci, które brały udział w konkursach, uzyskały cenną wiedzę nie tylko o bezpieczeństwu wody i żywności, ale i jej ogromnym wpływie na nasze życie – podkreśla Ewa Cabała. – Zaraz po zakończeniu konkursów uczniowie pędzili do biblioteki albo do swoich nauczycieli, żeby sprawdzić odpowiedzi na konkursowe pytania. Ta wiedza zostanie i będzie procentować.

Zobacz zdjęcia – Szkoła Podstawowa nr 5

Fundacja Godne Życie

Ciekawy przebieg miały obchody Światowego Dnia Wody w świetlicy prowadzonej przez Fundację Godne Życie w Dąbrowie Górniczej przy ul. Królowej Jadwigi. Zorganizowano tu dla dzieci przy wsparciu pracowników PWiK Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej „Małe Laboratorium Wody”. – Dzięki temu nasi podopieczni mogli obejrzeć niezwykle ciekawe eksperymenty – mówi Małgorzata Wawrzyńczak. – Takie rzeczy bardziej przemawiają do dzieci niż długie wykłady. Były też ciekawe konkursy i oczywiście ufundowane przez Dąbrowskie Wodociągi nagrody, które wręczała Katarzyna Skorek, Kierownik Laboratorium PWiK Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej. Tego typu akcje i wsparcie są bezcenne, bo dzięki nim dzieci mają dostęp do wiedzy, a w dodatku uczą się niezwykle ważnych w życiu zachowań społecznych. Łukasz Kolber, wiceprezes fundacji Godne Życie podaje tutaj przykład najstarszych, dziś już często dorosłych gości świetlicy przy ul. Gwardii Ludowej w Dąbrowie Górniczej, którzy pomagają opiekować się młodszymi, są dla nich wzorem. Tak było i tym razem – Karolina Dudzińska, Sergiusz Ostrowski i Monika Jankowska przygotowywali naleśniki dla wszystkich uczestników Światowego Dnia Wody. – Ale najważniejsze były konkursy i związana z tym możliwość wygrania bardzo cennych nagród ufundowanych przez PWiK Sp. z o.o. – mówi Łukasz Kolber. A działo się rzeczywiście wiele, bo była wodna olimpiada sportów niecodziennych, w ramach której można było spróbować swych sił w strzelaniu z pistoletu wodnego na odległość, czy jeździe na deskorolce ze szklaną wody. Na koniec najważniejsze: rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród. Wszyscy byli zadowoleni, bo nagrody dostawali nie tylko zwycięzcy, ale i uczestnicy, którzy otrzymywali nagrody pocieszenia. A najważniejsze było to, że dzieciaki miały rozsądnie zagospodarowany czas i w dodatku sporo się nauczyły. – Jesteśmy wdzięczni Dąbrowskim Wodociągom, że w ten sposób nas wspierają – dodaje Łukasz Kolber.

Zobacz zdjęcia - Fundacja Godne Życie

Świetlica Środowiskowa w Antoniowie

Równie interesujące obchody zorganizowane zostały w „zielonych” dzielnicach Dąbrowy Górniczej. W Świetlicy Środowiskowej w Antoniowie jej podopieczni przygotowali specjalnie na tę okazję spektakl pod intrygująco brzmiącym tytułem „Kłopoty z jeziorem”. Gdy ta zagadka została już rozwiązana, młodzi uczestnicy mogli wziąć udział w przygotowanym quizie, którego tematyka była związana, a jakże by inaczej, z wodą. Wszyscy mogli przy tej okazji poszerzyć swoją wiedzę na temat jej znaczenia dla środowiska i wykorzystania na co dzień w gospodarce, a dla tych, którym ta tematyka okazała się najbliższa, ufundowane zostały nagrody. Nie obyło się też bez części plastycznej – w wesołej atmosferze wzajemnej współpracy powstawał sporych rozmiarów plakat pt. „Jezioro moich marzeń”. A czego w nim nie brakowało! Kto nie widział, niech żałuje.

Zobacz zdjęcia - Świetlica Środowiskowa w Antoniowie.

Świetlica Środowiskowa i LKS „Tęcza” w Błędowie

Bogaty program Światowego Dnia Wody stworzyła Świetlica Środowiskowa w Błędowie oraz sportowcy z LKS „Tęcza”. Spora ilość konkursów, warsztatów i ciekawostek przyciągnęła liczną grupę okolicznych dzieci i młodzieży. Po krótkim wprowadzeniu uczestnikom zaproponowano zabawę polegającą na rysowaniu komiksów. Trzeba przyznać, że wyobraźnia ich twórców zaskoczyła jurorów, wprowadzając nastrój ogólnej wesołości. W tej pozytywnej atmosferze przystąpiono do kolejnych zaplanowanych punktów programu, stanowiących w swoim zamyśle również walor edukacyjny. Jak wielką rolę odgrywa woda w życiu człowieka, uświadamiała zabawa „Cenny skarb”. Zaprezentowane zostały także mini-historyjki obrazkowe. O tym, jakie zagrożenie dla środowiska niesie za sobą nieuszczelnione składowisko odpadów, można było się przekonać w ramach projektowania i budowy jego modelu. Świetnym urozmaiceniem okazał się występ zespołu „Swojaczki” oraz konkurs rymowanek o wodzie, którego uczestnicy pomysłowością nie raz zawstydziliby rasowego fristajlowca. Po artystycznym przerywniku do pracy zaprzęgnięto głowy, sprawdzając nabytą wiedzę w quizie „Podziel się z nami informacjami” oraz w trakcie gry dydaktycznej na temat bezpieczeństwa wody i żywności. Zwieńczeniem wszystkich zmagań i zabaw było rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród.

Zobacz zdjęcia - Świetlica Środowiskowa i LKS „Tęcza” w Błędowie.

Świetlica Środowiskowa i Szkoła Podstawowa Nr 35 w Trzebiesławicach

Na aktywność fizyczną i twórczość postawiono w Trzebiesławicach. Tamtejsza Szkoła Podstawowa Nr 35 oraz świetlica środowiskowa rozpisały już na początku marca konkurs plastyczny pod swojsko brzmiącym tytułem „Zimna woda zdrowia doda”. Kulminacja miała miejsce 22 marca w Światowy Dzień Wody, kiedy to dla podopiecznych obu wymienionych placówek zorganizowano szereg zabaw i konkurencji sportowych, a żeby prócz mięśni również i szare komórki zażyły odrobiny ruchu, zaproponowano cykl zagadek i rebusów. Na zakończenie oczywiście nie obyło się bez nagród dla najlepszych i najwytrwalszych uczestników.

Zobacz zdjęcia - Świetlica Środowiskowa i Szkoła Podstawowa Nr 35 w Trzebiesławicach

Zespołu Szkół Specjalnych Nr 5 i Klub Ekologiczny 4H

Jeszcze więcej czasu na dopieszczenie swoich prac mogli poświęcić wychowankowie Zespołu Szkół Specjalnych Nr 5 i dzieci skupione w Klubie Ekologicznym 4H. Konkurs na plakat przedstawiający sposoby oczyszczania wody w mieście ogłoszony został miesiąc wcześniej, równolegle do niego przebiegał konkurs na prezentację multimedialną pt. „Historia pewnej kropelki”. Młodzi ekolodzy przy wsparciu swoich opiekunów i pomocy nowoczesnych technologii tworzyli bardzo interesujące prace. Najciekawsze z nich mogły oczywiście liczyć na wyróżnienia, a na twórców czekały nagrody. Ich wręczeniu w dniu 23 marca towarzyszyła część artystyczna, w tym recytacja okolicznościowego wiersza.

Zobacz zdjęcia - Zespołu Szkół Specjalnych Nr 5 i Klub Ekologiczny 4H

Miejska Biblioteka Publiczna i Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej

Swój wkład w obchody Dnia Wody miały oczywiście dwie wiodące instytucje kulturalno-oświatowe Dąbrowy Górniczej, czyli Miejska Biblioteka Publiczna oraz Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej. Ta pierwsza zorganizowała konkurs plastyczny dla dzieci. Przez pierwsze dwa tygodnie marca młodzi czytelnicy składali wykonane przez siebie plakaty nawiązujące do hasła „Liczy się każda jej kropla”, natomiast od 20 marca wszyscy odwiedzający bibliotekę mieli okazję podziwiać efekty ich pracy na specjalnie zorganizowanej wystawie. Z kolei wszyscy ci, którzy zjawili się w budynku biblioteki w czwartek 22 marca, mieli okazję usłyszeć bajki odczytywane w cyklu „Wodne poczytanki”, po czym nastąpiło ogłoszenie wyników plakatowego konkursu, a zwycięzcom wręczono nagrody ufundowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej. Z kolei Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej Światowy Dzień Wody uczcił zorganizowaniem warsztatów „Szklany Wodny Świat”. Tutaj, obok dzieci, do pracy w swojej edycji konkursu mogli przystąpić również dorośli. Piękne kompozycje powstające dzięki życzliwym uwagom doświadczonych instruktorów MOPT cieszyły oczy bogactwem wzorów i delikatną grą światła przenikającego barwione szkło. Niebagatelną rolę miał tu materiał użyty do produkcji tych arcydzieł, doskonale komponujący się i przywodzący na myśl swoją płynącą, przejrzystą strukturą bohaterkę dnia, czyli wodę.

Zobacz zdjęcia - Miejska Biblioteka Publiczna

Zobacz zdjęcia - Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej

Przedszkole nr 10 i „Miś Uszatek”

Naprzeciw znacznie młodszym mieszkańcom Dąbrowy ze swoimi propozycjami wyszły przedszkola. I tak w placówce Nr 10 mieszczącej się przy ulicy Kopernika 42 obchody Światowego Dnia Wody przybrały formę gier i zabaw ruchowo-dydaktycznych, połączonych z malowaniem oraz recytowaniem wierszy. Zwieńczeniem było wspólne odśpiewanie piosenki „Zostań przyjacielem Ziemi”. Jak podkreślają same opiekunki, taka forma najlepiej sprawdza się w tej grupie wiekowej, pozwalając w ramach niezbędnej, nierozłącznej potrzeby aktywności fizycznej wplatać motywy ekologiczne w nadziei, że te wzorce zakiełkują w dzieciach, procentując wrażliwością na problematykę ochrony środowiska w przyszłości. Przedszkole „Miś Uszatek” z ulicy Przybylaka na ten jeden szczególny dzień zamieniło się w mini laboratorium, gdzie głodni wiedzy przyszli naukowcy mogli wziąć udział w rozmaitych eksperymentach. Testowano więc m.in. siłę wyporu różnych przedmiotów w trakcie zabawy badawczej „Co pływa, a co tonie”, sprawdzano, ile wody jest potrzebne do produkcji żywności, czy zgadywano, co zostało dodane do wody w kolejnych próbkach. Nie zabrakło też oczywiście przerywników ruchowych, a na zakończenie zaplanowano kolorowankę. W podziękowaniu za zapał i zaangażowanie twórcze wszystkim młodym uczestnikom w obu przedszkolach rozdano upominki przygotowane przez organizatora.

Zobacz zdjęcia - Przedszkole „Miś Uszatek”

Zobacz zdjęcia - Zobacz zdjęcia – Przedszkole nr 10

Centrum Handlowe Real

W sobotę 24 marca w Centrum Handlowym Real w Dąbrowie Górniczej, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. zorganizowało dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej imprezę promującą Światowy Dzień Wody. W programie przewidziano pokaz wielkich baniek mydlanych, podczas którego „bańkowe wróżki” tworzyły rury bańkowe dochodzące długością do 10 metrów oraz zamykały dzieci w bańce. Pokaz zakończył konkurs na największą bańkę mydlaną wśród uczestników. Podczas obchodów panowała wesoła atmosfera, a wszystko to za sprawą wesołych klaunów, którzy nie tylko zabawiali publiczność, ale także organizowali quizy, gry, zabawy taneczne i konkursy, w których były do wygrania atrakcyjne nagrody rzeczowe. Największym zainteresowaniem cieszyło się „studio tatuażu” oraz balonowy świat. Do ostatniej chwili dzieciom malowano twarze i rozdawano balonowe zwierzątka. Uczestnicy obchodów mogli podziwiać wystawę prac uczestników warsztatów „Szklany Wodny Świat” z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

Zobacz zdjęcia - Centrum Handlowe Real

PWiK Dąbrowa G�rnicza

Internetowe Biuro Obs�ugi Klienta
Pogotowie Wodno kanalizacyjne 994
© 2006 - 2018 Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. Dąbrowa Górnicza
Dom mediowy Pimedia