Relacja z obchodów Światowego Dnia Wody

Relacja z obchodów Światowego Dnia Wody

28 placówek edukacyjnych, kilkaset konkursów i blisko 3,5 tysiąca uczestników - dzieci, nauczycieli, ekologów. 23 marca całe miasto obchodziło Światowy Dzień Wody. Doświadczenia, zabawy, wystawy zorganizowane w kilku miejscach naraz. To pomysł Dąbrowskich Wodociągów by ten jeden, wyjątkowy dzień w roku, upłynął pod znakiem wody.

Centrum Handlowe Pogoria

Kilka tysięcy osób bawiło się w niedzielę 22 marca w Centrum Handlowym Pogoria. Dzieci wychodziły z imprezy z pomalowanymi twarzami oraz własnoręcznie zrobionymi parasolami. Cieszyły się nagrodami wygranymi w wodnych konkursach. Kulminacyjnym wydarzeniem zabawy był konkurs na najciekawiej pomalowaną parasolkę. Zainteresowanie stworzeniem własnego, niepowtarzalnego parasola było tak duże, że rozeszły się one bardzo szybko. 1000 kolorowych parasolek, ozdobionych w najpiękniejsze wzory zdobiło tego dnia nie tylko alejki Centrum Handlowego, ale także chodniki całego miasta. Dopełnieniem imprezy był występ wokalistów z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, którzy promowali płytę nagraną przy wsparciu Dąbrowskich Wodociągów z okazji Światowego Dnia Wody. Zabawę prowadził Jacek Łapot z kabaretu DŁUGI i KaŁaMaSz.

Zobacz zdjęcia - Centrum Handlowe Pogoria

Fundacja „Godne Życie” – Placówka I

Fundacja hucznie obchodziła tegoroczny Światowy Dzień Wody. Ponad 45 uczestników wytrwale pracowało w 8-osobowych zespołach. Dzieci pisały Odę do wody i tworzyły plakaty przedstawiające różne sposoby oszczędzania wody. A zadanie wymagało nie lada kreatywności. Należało bowiem użyć wszystkich dostępnych materiałów przygotowanych przez Organizatora – wytłoczek po jajkach, kolorowych papierów, kredek, farbek, itp. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się też konkurs polegający na stworzeniu wodnych zwierząt z masy solnej. I tak w Fundacji pojawiły się żółwie, ryby i ośmiornica. Nie zabrakło eksperymentów – Stowarzyszenie „Ziemia i My” przygotowało wiele doświadczeń z których dzieci dowiedziały się np. jak woda może zmienić swoją objętość, kiedy wrzucimy do niej kilka monet.

Zobacz zdjęcia - Fundacja „Godne Życie” – Placówka I

Fundacja „Godne Życie” – Placówka II

Ile wody zużywa przeciętny Polak? Jakie są sposoby oszczędzania czy wykorzystywania wody? To tylko przykłady kilku pytań na które odpowiedzi szukali uczestnicy obchodów Światowego Dnia Wody. W drugiej placówce Fundacji „Godne Życie” ten dzień upłynął pod znakiem zadań logicznych i matematycznych. Dzieci i młodzież pracowały w grupach odpowiadając na pytania o różnym stopniu trudności, tak aby każdy mógł wykazać się pomysłowością i logicznym myśleniem. A było o co walczyć. Nagrody – koszulki, kubki, torby, gry logiczne i butelki solarne z lampką - trafiły nie tylko do grup, które stanęły na podium ale do wszystkich którzy brali udział w wydarzeniu.

Zobacz zdjęcia - Fundacja „Godne Życie” – Placówka II

Fundacja „Godne Życie” – Placówka III

Co łączy kawę rozpuszczalną, pastele olejne i zeszyt z kolorowymi papierami? Do tego natura, żywność i woda. Z pozoru odrębne tematy ale łączy je jedno – Światowy Dzień Wody. Właśnie w takim eko-stylu dzieci przy drobnej pomocy dorosłych artystów-malarzy tworzyły własne prace plastyczne. Wszystkie dzieła można zobaczyć na wystawie zorganizowanej w trzeciej placówce Fundacji „Godne Życie” przy ul. Królowej Jadwigi 8.

Zobacz zdjęcia - Fundacja „Godne Życie” – Placówka III

Świetlica Środowiskowa „Antoniów”

Z 1 litra wody powstaje aż 1700 litrów pary wodnej. To fakt, który zaskoczył nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorosłych. Nie od dziś wiadomo, że uczymy się całe życie, a nauka poprzez zabawę jest najbardziej skuteczna. Dlatego też Światowy Dzień Wody w Świetlicy Środowiskowej „Antoniów” rozpoczął się od krótkiej prelekcji dotyczącej zrównoważonego rozwoju i oszczędzania wody. Był to tylko wstęp do świetnej zabawy i licznych konkursów. Malowanie obrazów o tematyce oszczędzania wody, doświadczenia wyjaśniające dlaczego kulka z plasteliny tonie, a łódka pływa czy lodowy tor przeszkód, w którym uczestnicy pokonywali slalom z łyżką w ustach ( na której ułożono kostkę lodu) cieszyły się największym zainteresowaniem.

Świetlica Środowiskowa „Antoniów”

Świetlica Środowiskowa i LKS „Tęcza” w Błędowie

Jak co roku Świetlica i klub sportowy zadbały, by obchody Światowego Dnia Wody były ciekawe i różnorodne, zorganizowane w duchu sportu i dobrej zabawy. Świętowanie rozpoczęło się pod pogadanki na temat „Wody i zrównoważonego rozwoju”. Następnie podopieczni świetlicy wzięli udział w konkursach „Wyścigowy tor kropelkowy”, „Rzuć i łap” i „Taniec z kropelkami”. 23 marca – w dniu obchodów Światowego Dnia Wody odbyła się także wystawa prac konkursu plastycznego, który wystartował 9 marca. Dzień zakończył się podsumowaniem konkursów oraz rozdaniem dyplomów i nagród.

Zobacz zdjęcia - Świetlica Środowiskowa i LKS „Tęcza” w Błędowie

Miejska Biblioteka Publiczna

Każdego roku Miejska Biblioteka Publiczna z wielkim zaangażowaniem bierze udział w obchodach Światowego Dnia Wody. Przygotowania do tego dnia zaczęły się już w lutym, wraz z ogłoszeniem konkursu plastycznego pt. „Kropelka w świecie wody”. Do Biblioteki wpłynęło aż 90 prac z przedszkoli i szkół podstawowych. To jednak nie jedyna atrakcja przygotowana dla najmłodszych. Od 4 do 25 marca cyklicznie odbywały się zajęcia literacko- plastyczne, z wykorzystaniem japońskiego teatrzyku Kamishibai, do którego uczestnicy zajęć sami przygotowywali tła, a następnie tworzyli historie i przedstawiali je wszystkim obecnym na sali. 23 marca Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła wszystkich uczestników konkursu na uroczystą inaugurację Dnia Wody. Tego dnia obyło się wręczenie nagród, a także interaktywne konkursy ruchowe prowadzone przez najlepszych animatorów. Na sali zebrało się około 70 osób, które podczas wspólnej zabawy uczyły się o wykorzystywaniu wody, jej właściwościach i sposobach na jej oszczędzanie.

Zobacz zdjęcia - Miejska Biblioteka Publiczna

Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej 

Świętowanie Dnia Wody dąbrowski MOPT rozpoczął już w niedzielę 22 marca w Centrum Handlowym Pogoria, podczas imprezy zorganizowanej przez Dąbrowskie Wodociągi. Pracownicy ośrodka przygotowali dla odwiedzających galerię warsztaty artystyczne podczas których dzieci i dorośli tworzyli niebieskie serduszka oraz parasole. 23 marca Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej przygotował również atrakcje w swojej placówce, takie jak warsztaty ceramiczne, wypalanie szklanych talerzy czy tworzenie artystycznych tkanin. Wszystkie powstałe prace można oglądać w placówce. To jeszcze nie wszystko – dzięki wsparciu sponsora – Dąbrowskim Wodociągom Sp. z o.o. w studiu muzycznym Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej powstała płyta „Morze wyobraźni”, nagrana przez podopiecznych ośrodka.

Zobacz zdjęcia - Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej

Zespół Szkół Specjalnych Nr 6 i Zespół Szkół Sportowych - Klub Ekologiczny 4H

Święto wody zbiega się z pierwszym dniem wiosny, dlatego w Zespole Szkół Specjalnych Nr 6 w Dąbrowie Górniczej nie mogło zabraknąć tradycyjnej Marzanny. Do wspólnej zabawy dołączyły też dzieci ze szkół specjalnych i klas integracyjnych z Będzina i Sosnowca, a w organizacji pomogli uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej i ekolodzy ze szkolnego Klubu 4H. Uczniowie ze szkoły sportowej przygotowali mini laboratorium, w którym prezentowali doświadczenia z wodą. Ustalali m.in. klasę czystości i twardość wody z Pogorii I. Młodzież obserwowała również pod mikroskopem faunę i florę ze zbiornika Pogoria. Światowy Dzień Wody w Zespole Szkół Specjalnych obchodzony był przez cały tydzień, a finał odbył się w poniedziałek 23 marca. Dzieci ze szkół specjalnych konkurowały w zawodach na ekologiczną piosenkę czy na najciekawsze przebranie za kropelkę.

Zobacz zdjęcia - Zespół Szkół Specjalnych Nr 6 i Zespół Szkół Sportowych - Klub Ekologiczny 4H

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych

Tegoroczne obchody Dnia Wody w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych rozpoczęły się od krótkiego teatrzyku prezentującego skecz o wodzie. Aktorami tego dnia byli podopieczni ośrodka, którzy wcielili się w rolę profesorów przedstawiających najzabawniejsze i najbardziej nietypowe ciekawostki o wodzie. Wiedza w formie zabawy przekazywana była również podczas pokazu doświadczeń. Dzisiaj już żaden uczeń ośrodka nie będzie miał problemu z wyjaśnieniem napięcia powierzchniowego, dyfuzji czy osmozy, która prezentowana była za pomocą jajka bez skorupki, które włożone do wody zaczyna puchnąć. Na zakończenie przeprowadzono wodne kalambury, a uczniowie w doskonałych humorach odgadywali powiedzenia i przysłowia o wodzie. Trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone.

Zobacz zdjęcia - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych

Szkoła Podstawowa Nr 5 w Strzemieszycach

Świętowanie w Szkole Podstawowej nr 5 trwało niemal tydzień. Wszystko zaczęło się od konkursów wiedzy „Woda środowiskiem życia” i „Oszczędzamy wodę” oraz plastycznych „Woda i my” i „Woda rzeźbiarzem przyrody”. Były też konkursy na ekologiczny wiersz, bajkę i piosenkę. I choć rywalizacja była zacięta, to każdy uczeń dostał drobny upominek. Uczniowie przygotowali również specjalne przestawienie dot. wykorzystania wody i jej oszczędzania, które zaprezentowano podczas finału obchodów tj. 23 marca. Wtedy też odbyło się rozstrzygnięcie wszystkich konkursów. W tym dniu odbył się także konkurs na najładniejszą bańkę mydlaną oraz prezentacja strojów propagujących czystość i racjonalne gospodarowanie wodą. W święcie wody Szkoła Podstawowa nr 5 bierze udział od 2013 roku, a w tegorocznej edycji bawiło się aż 316 uczniów.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa Nr 5 w Strzemieszycach

Szkoła Podstawowa nr 8

23 marca odbył się finał projektu pt. „Woda na wagę złota”, który w Szkole Podstawowej nr 8 trwał aż od stycznia. W tym czasie dzieci uczestniczyły w zajęciach lekcyjnych z przyrody i matematyki, które wprowadzały je do projektu, a także poszerzały wiedzę na temat wykorzystania i oszczędzania wody. W ramach projektu dzieci odwiedziły też Dąbrowskie Wodociągi, zapoznały się z pracą tej instytucji oraz uczestniczyły w quizach i zabawach. 23 marca oprócz podsumowań dwumiesięcznych obchodów i prezentacji multimedialnych odbyła się prezentacja filmu o wodzie i rozstrzygniecie konkursu plastycznego. Odbył się też turniej ekologiczny o wodnej tematyce.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa nr 8

Szkoła Podstawowa nr 10

Szkoła Podstawowa nr 10 do obchodów Światowego Dnia Wody przygotowała się w sposób szczególny – przez cały tydzień uczniowie mieli okazję zmierzyć się z nowymi wyzwaniami przygotowanymi przez nauczycieli i wykazać się swoją wiedzą o wodzie i środowisku w wielu zabawnych i pouczających konkurencjach. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: klasy 1-3 oraz 4-6 i w tych kategoriach wiekowych sprawdzali swoje umiejętności. Najmłodsze dzieci miały okazję poznać właściwości chemiczne wody w formie zabawy w laboratorium. Każdy uczestnik zajęć mógł sprawdzić co staje się z cukrem, solą czy olejem po połączeniu z wodą. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na kartkę z podróży po świecie – wpłynęło ich aż 60. Osoby, które lepiej czują się w pisaniu tworzyły fraszki o wodzie wraz z obrazkami do nich. Na zakończenie tego wyjątkowego tygodnia szkoła zorganizowała podsumowujący apel, na którym wręczone zostały nagrody i dyplomy dla najbardziej aktywnych uczestników.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa nr 10

Szkoła Podstawowa nr 11

Obchody Światowego Dnia Wody w 2015 roku przybrały niezwykły charakter, cała szkoła bardzo mocno zaangażowała się w przygotowanie atrakcji. Poza konkursem plastycznym „Woda wokół nas”, zorganizowano turniej wiedzy ekologicznej pt. „Wszechobecna woda, niezwykła substancja”, w którym pozytywnie zaskoczyli najmłodsi uczniowie szkoły. Po zakończeniu rywalizacji w widocznym miejscu umieszczona została pamiątkowa tablica z podsumowaniem punktowym. Największym zaskoczeniem był konkurs na list do mieszkańców Dąbrowy Górniczej zachęcający do oszczędzania wody. Zwycięska praca została odczytana na apelu, a uczniowie szkoły zaraz po nim przeszli ulicami szkoły z transparentami prezentującymi treść listu. We wszystkich atrakcjach udział wzięło ponad 100 osób.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa nr 11

Szkoła Podstawowa nr 17

Szkoła Podstawowa nr 17 po raz pierwszy uczestniczyła w obchodach Światowego Dnia Wody. Świętowanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej „ Woda – źródło życia i zrównoważony rozwój” oraz inscenizacji w wykonaniu uczniów pt. „Woda-źródło życia”. Nauczyciele poprzez szereg organizowanych konkursów uświadamiali dzieci o tym, jak ważna jest woda w życiu człowieka oraz dlaczego powinniśmy ja oszczędzać. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał kubeczek z wodą, symbolizując tym, aby mu jej nigdy nie zabrakło.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa nr 17

Szkoła Podstawowa nr 20

Jak oszczędzać wodę, jakie znaczenie ma ona w życiu człowieka i jak wygląda obieg wody w środowisku – to główne tematy trzech konkursów: plastycznego, na rymowanki i quizu wiedzy, zorganizowanych z okazji Światowego Dnia Wody, które zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 20. Całość zwieńczyło przedstawienie o tym jak zabrudziło się źródełko w krainie Smerfów, przygotowane przez najmłodsze klasy. Występ był opowieścią o tym jak zbudowano oczyszczalnię ścieków. W tym dniu nastąpiło rozstrzygnięcie wszystkich konkursów, po którym rozdano ich laureatom nagrody ufundowane przez Dąbrowskie Wodociągi.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa nr 20

Szkoła Podstawowa nr 23 w Tucznawie

„Polaku młody doceń dar wody” – pod tym hasłem obchodzono Światowego Dnia Wody w Szkole Podstawowej nr 23 w Dąbrowie Górniczej. Na tydzień przed obchodami w klasach odbyły się krótkie prelekcje na temat ochrony wody i zrównoważonego rozwoju. 23 marca – podczas głównych uroczystości uczniowie klasy VI przedstawili całej społeczności szkolnej inscenizację o tematyce ekologicznej, promując bezcenną wartość wody dla życia człowieka. W dniu tym, rozstrzygnięto także konkurs plastyczno-literacki oraz rozdano nagrody ufundowane przez organizatora obchodów – Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o.. Świętowanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem piosenek ekologicznych.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa nr 23 w Tucznawie

Szkoła Podstawowa nr 31 w Ząbkowicach

Obchody Dnia Wody zaczęły się już w czwartek 19 marca i był to dzień konkursów – plastycznego „Żywioły Ziemi – woda”, wiedzy o wodzie oraz konkursu recytatorskiego „Od kropelki wody po bezmiar oceanu”. Piątek z kolei był dniem piosenek ekologicznych o wodzie. Całość zakończyła się w poniedziałek 23 marca wręczeniem nagród we wszystkich kategoriach oraz wystawą prac ekologicznych. Szkoła po raz pierwszy brała udział w obchodach Światowego Dnia Wody, mocno angażując swoich uczniów do udziału w świętowaniu.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa nr 31 w Ząbkowicach

Szkoła Podstawowa nr 26 wraz z Oddziałem Przedszkolnym w Łośniu

Tegoroczna edycja Światowego Dnia Wody była dla Szkoły Podstawowej nr 26 szczególna – szkoła po raz pierwszy współpracowała z Dąbrowskimi Wodociągami, aby wspólnie pokazać jak ważny jest problem wody we współczesnym świecie. Wszystkie podjęte działania odnosiły się do hasła przewodniego „Woda i zrównoważony rozwój”. Nauczyciele poprzez szereg konkursów takich jak konkurs plastyczny, tworzenie komiksu czy wiersz o oszczędzaniu wody uczyli swoich podopiecznych, że prawo do wody ma każdy, a od naszego postępowania zależy los innych pokoleń. Szkolne obchody tego wyjątkowego święta rozpoczęła inscenizacja klasy piątej „Woda – źródło życia”. Nieco odmienny charakter miało to święto w Przedszkolu nr 26, którego mali podopieczni uczestniczyli w wycieczce nad Jezioro Pogoria III. Cały dzień upłynął im pod znakiem nauki poprzez zabawę, by pod koniec, ku radości wszystkich maluchów, utopić Marzannę i pożegnać zimę.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa nr 26

Zobacz zdjęcia - Przedszkole przy SP 26

Szkoła Podstawowa nr 28 wraz z Oddziałem Przedszkolnym w Okradzionowie

W Szkole Podstawowej nr 28 wraz z Oddziałem Przedszkolnym podczas obchodów Światowego Dnia Wody nie zabrakło ciekawych atrakcji. W trakcie części wspólnej przedszkolaki i uczniowie obejrzeli pokaz artystyczny dzieci pt. „Cztery żywioły” oraz prezentację multimedialną dotyczącą zrównoważonego rozwoju pt. „Rozwijamy się, ale nie utrudniajmy rozwoju przyszłych pokoleń”. Następnie wysłuchały prelekcji o tym, jak oczyszczana jest woda pitna oraz wzięły udział w doświadczeniach związanych z wodą. W części przeznaczonej dla przedszkolaków prezentowane były kolejne doświadczenia i warsztaty wodne, np. podwodny wulkan. Dzieci budowały makiety elektrowni wodnej i wiatrowej oraz malowały plakat „Cztery Żywioły”. Uczniowie mieli okazję wykazać się w quizie wiedzy o wodzie, który już od 3 lat odbywa się pod tym samym tytułem „Nie lej wody, bądź najlepszy”. Tego dnia nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Wiem dużo o zasobach wodnych”, który odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych – dla uczniów klas 1-3 oraz klas 4-6. Na zakończenie świętowania uczniowie oglądali film „Woda – dar życia”.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa nr 28 wraz z Oddziałem Przedszkolnym w Okradzionowie

Szkoła Podstawowa nr 35 z oddziałem Przedszkolnym w Trzebiesławicach

Dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola nr 35 w Dąbrowie Górniczej hucznie świętowały Dzień Wody – wzięły udział w olimpiadzie. Ich zadaniem było pokonanie slalomu w kaloszach, czepku i okularach do pływania, a przy tym przenieść wodę kubkiem z jednego do drugiego wiadra, czy złowić największą liczbę papierowych rybek własnoręcznie wykonanymi wędkami. Wydawać by się mogło, że takie zadania mogą wykonać nieliczni, ale dzieci z dąbrowskiej podstawówki poradziły sobie świetnie w każdej kategorii. Oprócz tego w szkole zaprezentowano krótkie przedstawienie „Nie ma życia bez wody” i grano w kalambury z wodą jako przewodnim tematem.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa nr 35 z oddziałem Przedszkolnym w Trzebiesławicach

Przedszkole nr 1

Grupa Smerfy czyli dwu- i trzylatki z Przedszkola nr 1 malowały, słuchały czytanki o wodzie, wzięły udział w zabawach, w których udawały kropelki wody i deszczu. Zresztą w święcie wody wzięły udział dzieciaki z całego przedszkola. Wszyscy uczestniczyli w zabawach dydaktycznych, w których uczyły się jak oszczędzać wodę m.in. zakręcając kurek podczas mycia zębów czy podlewając ogród. Dowiedziały się czy lepiej wykąpać się w wannie czy pod prysznicem, czy myć naczynia w zmywarce czy może pod bieżącą wodą. Były też konkursy, zajęcia plastyczne, zabawy, w których dzieci poznawały jak smakuje woda, kiedy może być niezdatna do picia, albo jakie kolory można zobaczyć w jej kropli. To drugi raz kiedy Przedszkole nr 1 bierze udział w święcie, bo jak mówi Roksana Rybska, opiekująca się Grupą Smerfów, czynne uczestnictwo, zabawy, to najlepszy sposób na propagowanie ekologicznych postaw wśród najmłodszych.

Zobacz zdjęcia - Przedszkole nr 1

Przedszkole nr 9

„Trzeba szanować wodę, bo dzięki niej jest życie” - to główne hasło teatrzyku, który przygotowały dzieci z Przedszkola nr 9. Po występie artystycznym maluchy miały możliwość prześledzenia całego obiegu wody w przyrodzie, a następnie samodzielnego wykonywania eksperymentów. Jakich? Sprawdzano co pływa, a co tonie oraz jakie substancje rozpuszczają się w ciepłej i zimnej wodzie. Na koniec niespodzianka – wybuchowy wulkan, który można samodzielnie wykonać również w domu. Wystarczy do wody wlać ocet, sodę oczyszczoną i płyn do mycia naczyń.

Zobacz zdjęcia - Przedszkole nr 9

Przedszkole nr 10

Święto Wody w Przedszkolu nr 10 odbyło się 23 marca. W prelekcjach i zabawach wzięło udział około 70 dzieci. A było co robić, bo jak już przedszkolaki dowiedziały się czym jest ta woda i dlaczego jest nam niezbędna w życiu, to zaraz zaczynały zabawy ruchowe m.in. ze specjalną chustą animacyjną – dzięki niej poznawały tu, w Dąbowie, jak statki pływają na morzu. Przedszkolaki poznawały obieg wody w przyrodzie, to jak ją zanieczyszczamy, a następnie jak przywracana jest naturze w oczyszczalni Dąbrowskich Wodociągów. Nie mogło też zabraknąć zagadek słuchowych, podczas których dzieci odgadywały różne stany wody poprzez dźwięki, poznawały smak, kolor i zapach wody, układały puzzle i śpiewały ekologiczne piosenki. Przedszkole nr 10 od lat uczestniczy w imprezie, to dla niego jedno z najważniejszych wydarzeń w roku.

Zobacz zdjęcia - Przedszkole nr 10

Przedszkole nr 13

Świetnie bawiły się także dzieci z Przedszkola nr 13 podczas Światowego Dnia Wody. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć różne doświadczenia związane z wodą. Następnie wzięły udział w zabawach m.in. ze specjalną chustą animacyjną. Starsze dzieci budowały łódki z papieru metodą orgiami, a młodsze malowały łódki. Później puszczały je na wodzie. Nie zabrakło upominków dla przedszkolaków, które były bardzo zadowolone z całego programu.

Zobacz zdjęcia - Przedszkole nr 13

Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 25 w Ujejscu

„Tropienie po śladach” to gra plenerowa w której udział wzięło 45 podzielonych na drużyny dzieci z Przedszkola nr 25. Przywódca każdej z nich prowadził swoją grupę od stacji do stacji wykonując następujące zadania: sportowe – podskoki i klaśnięcia, powtarzanie rymowanki i rozwiązywanie zagadek o wodzie. Za każde poprawnie wykonane zadanie grupa otrzymywała punkty w postaci kropelek wody. Światowy Dzień Wody zwieńczyła krótka prezentacja dotycząca wykorzystywania wody, sposobów jej oszczędzania i podziału zbiorników wodnych.

Zobacz zdjęcia - Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 25 w Ujejscu

Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 27 w Błędowie

Przedszkole nr 27 po raz pierwszy organizowało u siebie obchody Światowego Dnia Wody. Plan obchodów był bardzo różnorodny. Na samym początku grupa 5-latków przedstawiła program artystyczny i zaśpiewała piosenkę „Woda to życie”. Następnie dzieci oglądały inscenizację o wodzie, w której dziewczynki były przebrane za kropelkę. W kolejnej części nie zabrakło zabaw sprawnościowych, m.in. „kwiatek chce wody”, polegającej na wlewaniu wody do wazonu na czas, łowienia tekturowych rybek oraz wieszania prania na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”. Między konkurencjami przeprowadzane były eksperymenty o wodzie np. co pływa, co tonie, co rozpuszcza się w wodzie oraz zagadki słowne i obrazkowe. Na koniec dzieci zagrały w grę planszową oraz nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, w którym dzieci wraz z rodzicami malowały plakaty.

Zobacz zdjęcia - Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 27 w Błędowie 

PWiK Dąbrowa G�rnicza

Internetowe Biuro Obs�ugi Klienta
Pogotowie Wodno kanalizacyjne 994
© 2006 - 2018 Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. Dąbrowa Górnicza
Dom mediowy Pimedia